Vakuové trubicové kolektory KTU

Trubicové solární systémy

Vakuové trubicové sluneční kolektory využívají vakuum vytvořené mezi dvěma skleněnými trubicemi jako tepelnou izolaci. Na vnitřní trubici je nanesena vysoce selektivní absorpční vrstva. Získané teplo se odvádí speciálními hliníkovými lamelami do měděných trubiček, kterými proudí ohřívaná kapalina.

Díky tomu jsou tepelné ztráty trubicových kolektorů velmi malé a kolektory dokáží získávat teplo i při velmi slabém slunečním záření (slunce za mrakem – difuzní záření) a nebo při extrémních teplotách (nízká teplota vzduchu a vysoká teplota ohřívané kapaliny).

Přednosti vakukových trubicových kolektorů vyniknou zejména

Pro tyto vlastnosti se vakuové trubicové kolektory hodí pro

Proč trubicové kolektory KTU dosahují tak výtečných parametrů?

Vakuová izolace skleněných trubic. Trubice je tvořena dvěma skleněnými souosými trubkami, mezi kterými je vakuum. Konce trubek jsou zataveny do sebe, takže stabilita vakua je garantována po dlouhou dobu. Absorbér kolektoru je tedy obklopen vakuem, které je ideální izolací a minimalizuje tepelné ztráty stejně, jako je tomu například u termosky. Díky tomu se i minimální tepelné zisky za nepříznivého počasí neztrácí a ohřívají kapalinu v kolektoru.

obrázek

Absorpční plocha, která dopadající záření přeměňuje na teplo, je válcová. Kolektor vystavuje stejnou plochu dopadajícímu slunci ráno, v poledne i večer. Jeho výkon se nesnižuje kvůli malému úhlu dopadu slunečního záření jako u plochých kolektorů. Válcová absorpční plocha umožňuje výhodně získávat teplo z nepřímého difuzního slunečního záření. Absorpční plocha pro difúzní záření je více než třikrát větší než pro přímé sluneční záření. Díky tomu mají kolektory KTU tepelné zisky i za nepříznivého počasí.

Solární kapalina prochází měděnou trubičkou tvaru „U“ dolů do trubice a ohřátá se vrací zpět nahoru do rozdělovače kolektoru. Hliníková lamela sbírá teplo z celého vnitřního povrchu vakuové trubice a předává ho do solární kapaliny v měděné trubičce. Lamela přesně přiléhá ke skleněné trubici a pevně svírá měděnou trubičku se solární kapalinou. Díky tomu a velmi krátké vzdálenosti mezi absorbérem a solární kapalinou je přenos tepla vysoce efektivní.

Tepelnou izolaci rozdělovače kolektoru tvoří 3 cm vrstva minerální vlny s vlákny napříč a hliníkovou reflexní fólií pro minimalizaci tepelných ztrát rozdělovače.

Trubicové kolektory Regulus vyvíjíme a vyrábíme v České republice. Jejich výborné parametry a mechanická odolnost jsou ověřeny certifikací v autorizované zkušebně podle nejnovější evropské normy EN 12975–2. Tato norma zahrnuje mimo jiné měření výkonu a účinnosti, měření mechanické odolnosti včetně odolnosti proti kroupám a dlouhodobou odolnost povětrnostním vlivům.

Zapojení kolektorového pole Hydraulické schéma kolektoru KTU

Rozdělovač kolektoru tvoří dvě měděné trubky. Spodní trubka přivádí kapalinu do kolektoru, horní trubka odvádí ohřátou kapalinu z kolektoru.

Kolektory lze výhodně spojovat i do velkých kolektorových polí. Do všech kolektorů v poli je přiváděna solární kapalina o stejné teplotě a proto kolektory dosahují vyšší účinnosti. Hydraulický odpor kolektorového pole je malý díky dvoutrubkovému zapojení s velkým průměrem trubek rozdělovače. Takové zapojení zaručuje vysokou účinnost kolektorů a nízkou spotřebu oběhového čerpadla solárního systému.

Vakuové sluneční kolektory KTU a KTU R

Nabízíme dvě modelové řady vakuových kolektorů Regulus s “U“ trubicemi: KTU a KTU R.

obrázek

Kolektory typu KTU R2 mají velký tvarovaný reflektor, který koncentruje sluneční záření z velké plochy na absorpční plochu trubic. Kolektory KTU R podávají vyšší špičkový výkon.

Kolektory typu KTU jsou bez reflexního plechu, ale s větším počtem trubic, které využívají plnou absorpční plochu v širokém úhlu slunečního záření 110°. Kolektory KTU mají vyrovnanější výkon během roku.

z leva KTU R2, KTU 6R2, KTU, KTU 15

Kolektor KTU R2 Kolektor KTU6 R2 Kolektor KTU Kolektor KTU 15

Návody k montáži solárních soustav

Parametry vakuových slunečních kolektorů
Model: KTU 6R2 KTU 9R2 KTU 10 KTU 15
Hrubá plocha kolektoru 1,81 m2 2,66 m2 1,81 m2 2,66 m2
Plocha apertury 1,43 m2 2,15 m2 0,93 m2 1,41 m2
Rozměry š x d x v 1000×1970×141 1430×1970×141 1000×1970×140 mm 1430×1970×140 mm
Připojovací rozměry 4 x trubka Cu 22 4 x trubka Cu 22 4 x Cu 22 4 x Cu 22
Max. provozní tlak 6 bar 6 bar 6 bar 6 bar
Objem kapaliny 0,92 l 1,37 l 1,7 l 2,4 l
Hmotnost 32 kg 44 kg 41 kg 60 kg
Počet trubic 6 9 10 15
Model KTU R6 KTU R9 KTU 10 KTU 15
Kód 7343 7342 7126 7127

Příklady solárních sestav s trubicovými slunečními kolektory

Příklady solárních sestav s trubicovými slunečními kolektory obsahují schémata zapojení sestav s trubicovými kolektory. Samozřejmě lze vytvořit mnoho dalších kombinací a zapojení. Jsme schopni dodat řešení jak pro malý rodinný dům, tak i pro velké komerční objekty. Neváhejte nás kontaktovat, navrhneme vám řešení na míru.

Kontaktujte nás pro více informací

info@jktradehk.cz

Novinky

Nové jarní akce

Nové jarní akce 2010. Prohlédněte si, nakupte za zajímavé ceny a třeba dostanete i některý z dárků. více »

Dočasné omezení komunikace

Dočasné omezení našich linek. Obracejte se prosím pouze na mobilní telefonní linku +420 606 748715. Děkujeme za pochopení. více »

Solární systémy

Připravujeme podrobné informace o nabízených solárních systémech firmy Regulus. Již brzi najdete na našem webu všechny důležité informace. více »